A SINOSZ KONTAKT Tolmácsszolgálat általános célja, hogy – a magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvény előírásai alapján – siket, nagyothalló, siketvak és a kommunikációjukban egyéb okból akadályozott Ügyfeleink az ország minden pontján azonos eséllyel, azonos színvonalú, akadálymentesített kommunikációs szolgáltatásokhoz jussanak. Ennek érdekében szükséges a jelnyelvi tolmácsszolgálatok fejlesztése, a KONTAKT Tolmácsszolgálat igénybevételéhez szükséges kommunikációs eszközök biztosítása. Így érhető el, hogy hallássérült Ügyfeleink személyiségi, adatvédelmi jogaik tiszteletben tartása mellett, az esélyegyenlőség elvének maximális figyelembe vételével férjenek hozzá a személyes segítségnyújtáshoz.
A SINOSZ KONTAKT Tolmácsszolgálat elsődleges célja, hogy a fejlesztésnek köszönhetően a megyei jelnyelvi tolmácsszolgálatokat finanszírozó magyar állam a jelenleginél sokkal költséghatékonyabban, eredményesebben, kisebb időráfordítással és rugalmasabban tartsa fenn a szolgáltatást, regisztrált Ügyfeleink pedig – a minden körülmények között rendelkezésre álló akadálymentes hozzáférésnek köszönhetően – motiváltabbá váljanak a közszolgáltatások igénybevételére.
A SINOSZ KONTAKT Tolmácsszolgálat közvetlen céljai:
a) A VRS/VRI-szolgáltatások kialakítása és tesztelése a projekt megvalósítási időszakában,
b) Hallássérült Ügyfeleink kommunikációs eszközökkel történő ellátása az akadálymentesítés érdekében,
c) Kormányablakoknál, közintézményeknél és egyéb, közszolgáltatást biztosító intézményeknél a videó-tolmácsszolgáltatás igénybevételéhez szükséges kommunikációs eszközök próbajelleggel történő üzemeltetése a hallássérült Ügyfeleinkkel történő kommunikáció biztosításához,
d) A VRS/VRI-szolgáltatás kiépítéséhez szükséges informatikai és műszaki háttér létrehozása, (
a VRS/VRI leírásokat itt találja).
e) A jelnyelvi tolmácsszolgálatok kibővítése JVTR-tolmács munkaállomásokkal. (JVTR = Jelnyelvi videó-tolmácsolási rendszer)
A SINOSZ KONTAKT Tolmácsszolgálat hosszú távú célja, hogy az Ügyfeleink akadálymentesített kommunikációs szolgáltatásokhoz jussanak, ezáltal társadalmi integrációjuk tovább javuljon, önálló életviteli lehetőségeik, munkaerő-piaci esélyeik növekedjenek. A KONTAKT Tolmácsszolgálat a megvalósítási szakasz után, a szerzett tapasztalatok alapján aktualizálni fogja a Szolgáltatási rendet, hogy a jövőben csatlakozni kívánó jelnyelvi tolmácsszolgálatok be tudjanak kapcsolódni a már kipróbált VRS/VRI-szolgáltatásba.